Chirurgia Weterynaryjna - Leczymy Psy i Kotyweterynaryjne zabiegi chirurgiczne
Chirudzy w akcji

Chirurgia w weterynarii

Tak samo jak w medycynie ludzkiej jest jedną z dwóch - obok interny - głównych i najbardziej wszechstronnych specjalizacji. Zabiegi chirurgiczne wykonywane są bowiem na większości organów i ich układów. Wykonywanie operacji u zwierząt wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, ale też zaawansowanego technologicznie i kosztownego zaplecza zabiegowego i diagnostycznego oraz szpitala. Klinika KUROSZ dysponuje takim zapleczem oddając je do dyspozycji wszystkich pacjentów kardiologicznych. Pozwala to naszym operatorom minimalizować ryzyko, które zawsze przecież występuje podczas operacji śpiącego pacjenta.

Zabiegi chirurgiczne wykonujemy w znieczuleniu wziewnym po odpowiednim, wcześniejszym przygotowaniu chorego zwierzęcia. Jest to rzadko jeszcze stosowana technika znieczulania. Wymaga bowiem specjalnej aparatury, ale jest jednocześnie znacznie bezpieczniejsza i przywraca dobre samopoczucie zwierzęcia tuż po zabiegu.

W klinice wykonujemy zabiegi chirurgiczne konieczne przy bardzo wielu typach schorzeń, a także w operacyjnym leczeniu skutków wypadków (na przykład komunikacyjnych), którym psy i koty ulegają co najmniej tak samo często jak ludzie. W Klinice KUROSZ podejmujemy się zabiegów w ramach:

 • chirurgii trzewioczaszki
 • chirurgii oka i jego przydatków: usuwanie grudek z trzeciej powieki, operacje zwichnięcia gruczołu trzeciej powieki (cherry eye), korekcja wad powiek i rzęs (entropium, ektropium) operacje zbyt małej lub zbyt dużej szpary powiekowej, rzęsy ektopowe, dwurzędowość rzęs, szycie ran rogówki, chirurgiczne opracowywanie wrzodów rogówki i in.,
 • chirurgii klatki piersiowej: operacje przepukliny przeponowej, szycie ran ściany klatki piersiowej, szycie ran tchawicy, drenaż jamy opłucnowej, operacje nowotworów ściany klatki piersiowej, śródpiersia,  guzy płuc
 • chirurgii jamy brzusznej: usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego, operacje skrętu żołądka ( w tym też profilaktyczne gastropeksje) operacje wgłobień, usuwanie guzów nowotworowych, biopsje narządów jamy brzusznej, operacje wątroby, śledziony, trzustki, pęcherzyka żółciowego.
 • chirurgii układu moczowego i rozrodczego: usuwanie nowotworów, usuwanie kamieni z pęcherza moczowego i cewki moczowej, wyszycia cewki u psów i kotów, operacje pęknięcia pęcherza moczowego, kastracje, sterylizacje, chirurgiczne leczenie chorób prostaty, torbiele, ropnie, nowotwory, operacje ropomacicza, cesarskie cięcia.
 • Chirurgia rekonstrukcyjna: włącznie z przeszczepami skóry , także z odległych miejsc ( po zabiegach onkologicznych, poparzeniach, rozległych urazach)

Ponadto wykonujemy:

 • laparotomie diagnostyczne w stanach diagnostycznych wymagających otwarcia jamy brzusznej,
 • Thorakotomie zwiadowcze i lecznicze
 •  zabiegi ortopedyczne (odnośnik do ortopedia)
 •  zabiegi onkologiczne (zapraszamy do działu onkologia weterynaryjna)
 • zabiegi ortopedyczne (zapraszamy do odpowiedniego działu ortopedia weterynaryjna, a także do działu o TTA Rapid- głównej metody stosowanej w klinice w leczeniu schorzeń więzadła krzyżowego przedniego u psów)

Zabiegi chirurgicne w naszej klinice przeprowadza:
Pani dr Katarzyna Wach - specjalistka chirurgii.

Klinika Kurosz wychodzi o krok dalej w procesie leczenia zwierząt, dając możliwość ich rehabilitacji. Rehabilitacja psa czy kota jest równie ważną składową procesu powrotu do pełni zdrowia naszych pacjentów - prosimy zapoznać się poświęconą temu zagadnieniu stroną: Rehabilitacja zwierząt.

Znieczulenie FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania:

 

Jakie rodzaje znieczulania stosuje się w zabiegach u zwierząt?

 • Sedacja - nie pozbawia pacjenta świadomości a jedynie zmniejsza niepokój i strach poprzez obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego; stosowana do krótkich zabiegów, które nie powodują bólu, jak wykonanie zdjęcia RTG (w kierunku stwierdzenia dysplazji) czy zdjęcie szwów.
 • Premedykacja - farmakologiczne wprowadzenie pacjenta w stan głęokiego snu; znieczulenie podawane jest w postaci zastrzyku domięśniowego mieszanki leków przeciwbólowych i uspokajających.
 • Znieczulenie ogólne - czyli narkoza, konieczna do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Charakteryzuje się wprowadzeniem pacjenta w sen połączony z utrata swiadomości, brakiem odczuwania bólu w całym organiźmie oraz zwiotczeniem mięśni.
 • Znieczulenie infuzyjne - rodzaj znieczulenia ogólnego podawanego dożylnie, stopniowo metabolizowanego i wydalanego przez nerki i wątrobę. Odznacze sę mniejszą sterownościa w stosunku do znieczulenia wziewnego.
 • Znieczulenie inhalacyjne - rodzaj znieczulenia ogólnego podawanego wziewnie poprzez zaintubowanie zwierzęcia i bierzące podawanie mieszanki tlenu oraz isofluranu bezpośrednio do układu oddechowego. Uważane za najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia. Odłączenie dopływu środka usypiającego powoduje niemal natychmiastowe odzyskanie przytomności, co jest ważne w przypadku zaburzeń parametrów życiowych pacjenta lub komplikacji.

 

 

Jakie jest ryzyko śmierci psa lub kota przy znieczuleniu?

 • Szacuje się, że negatywna reakcja na środek znieczulający występuje u 1 zwierzęcia na 100.000; ryzyko śmierci w wyniku znieczulenia zdrowego zwierzęcia jest niewielkie i wynosi dla psów 0,05% a dla kotów 0,11%

 

 

Dlaczego pies lub kot zachowuje się dziwnie po wybudzeniu ze znieczulenia?

 • Leki stosowane do znieczulenia to najczęściej leki opioidowe - podobnie jak ludzie, koty i psy mają po nich po prostu omamy wzrokowe. Jesli więc po wybudeniu wpatrują się w jeden punkt jak zahipnotyzowane lub też dziwnie się rozglądają... coż, trzeba poczekać aż wrócą z 'wycieczki'.

 

 

Czy narkoza może powodowac trwałe zmiany zachowania u zwierząt?

 • Nie. Jest to mit i częsta obawa mniej świadomych opiekunów: leki stosowane do anestezji nie wywołuja trwałego wpływu na zachowanie, zwięrzę nie stanie się po nim ani bardziej agresywne, ani mniej towarzyskie czy też lęlkiwe. Zmiany w zachowaniu takie jak ospałość czy zaburzenia równowagi są tymczasowe, ustepują po zmetabolizowaniu przez organizm leku.

 

 

Czy można znieczulać stare zwierzęta?

 • Oczywiście, że tak, choć leciwy pacjent wymaga szerszej dianostyki i czasami podania dodatkowych leków, np stabilizujących pracę serca. Ryzyko powikłań jest większa niż u pacjenta młodego, jednak anestezjolog ptrafi dobrać włąściwy schemat znieczulenia dla każdego pacjentas.

 

 

Czy podczas znieczulenia zwierzęta odczuwaja ból?

  Nie. Nieodczuwanie bólu jest WARUNKIEM koniecznym do spełnienia, aby można było mówić o znieczuleniu. Grckie słowo anestezja tłumaczone dosłownie oznacza 'bez zmysłu' - polega na wyłączeniu czterech czynności ustroju:
 • zniesienie świadomości
 • zniesienie odruchów
 • zwiotczenie mięśni
 • zniesienie bólu
 • Jeśli którykolwiek z powyższych warunków nie jest spełniony - nie jest to znieczulenie.

 

 

Czy narkoza wziewna jest najbezpieczniejsza metoda znieczulenia ogólnego?

 • Tak - pozwala bowiem na bieżąco podawać potrzebną dawkę leku, który nie kumuluje się w organiźmie gdyż w wiekszości jest wydalany podczas wydechu. W razie powikłań lub potrzeby wybudzenia pacjenta następuje to niemal natychmiastowo po odłączeniu podawania leku. Lek znieczulający podawany metodą wziewną nie musi być również metabolizowany przez organizm, co nie powoduje obciążenia nerek i wątroby.

 

Co nowego?

2021-05-20

RODO

 

czytaj więcej
2019-07-29

Rezonans magnetyczny MRI

wysokopolowy aparat MRI 1,5 T w Gorzowie!!!!!!

czytaj więcej
2019-06-15

Lekarz szpitalny poszukiwany

Lekarz szpitalny

czytaj więcej