Dysplazja u psaCzym jest dysplazja stawu biodrowego u psa?
Dysplazja jest chorobą głównie genetyczną - oznacza to, że istnieje większa szansa wystąpienia tego schorzenia u psów, których rodzice chorowali na dysplazję. Choroba objawia się nieprawidłową budową stawu biodrowego, za którą w dużej mierze odpowiadają geny. Natomiast jeśli pies miał zdrowych rodziców, ryzyko zachorowania maleje i wynosi mniej niż 10%. Warto jednak wykonywać działania profilaktyczne, aby zapobiec rozwojowi choroby, szczególnie u ras, które mają do tego predyspozycje.
Objawy dysplazji u psa

Pies w początkowych etapach choroby może mieć trudności z wchodzeniem po schodach, wykonywaniem gwałtownych ruchów. Niechętnie chodzi na spacery i biega. Czasem ciężko połączyć te objawy akurat z dysplazją. W dalszych etapach choroby, pies ma widoczne trudności z poruszaniem się, kuleje i bardzo powoli wstaje czy siada. Wynika to z bólu, który powoduje nieprawidłowa budowa stawów biodrowych. 
Jeśli zauważasz u swojego pupila objawy takie jak:

  • ostrożny, powolny chód,
  • odciążanie jednej łapy podczas siadania, kładzenia się,
  • sztywny, nienaturalny chód,
  • niechęć do biegania,
  • królicze skoki,
  • ostrożne wstawanie z posłania,
  • problemy z wchodzeniem po schodach

powinieneś zgłosić się do kliniki, aby lekarz weterynarii ocenił i zdiagnozował objawy. 


Symptomy dysplazji są dla właścicieli psów widoczne dopiero w późniejszych etapach choroby, początkowo może być trudno je powiązać właśnie z tym schorzeniem.

Diagnostyka dysplazji stawu biodrowego

Diagnostyka tej choroby polega na badaniu ortopedycznym. Takie badanie pozwoli na dokładną diagnostykę, określenie stadium zwyrodnienia i podjęcie odpowiedniego leczenia. Najczęściej wymagane jest dodatkowe badanie RTG.

Leczenie dysplazji stawu biodrowego u psa

W zależności w jakim stopniu zaawansowania jest choroba, lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ono na rehabilitacji, a w razie konieczności podaje się również leki przeciwzapalne. 


W naszej klinice w Gorzowie, zespół doświadczonych lekarzy weterynarii zaopiekuje się Twoim psem. Profesjonalne podejście i w pełni wyposażone laboratorium, pozwolą sprawnie zdiagnozować dysplazję u psa i przeprowadzić proces rehabilitacji.


 

 


 Co nowego?

2019-07-29

Rezonans magnetyczny MRI

wysokopolowy aparat MRI 1,5 T w Gorzowie!!!!!!

czytaj więcej
2019-06-15

Lekarz szpitalny poszukiwany

Lekarz szpitalny

czytaj więcej
2019-06-15

Technik weterynarii/Asystent

Ciekawa praca....

czytaj więcej
facebook